Sdílejte článek

V posledních měsících svět sleduje pozoruhodný vývoj na ropném trhu. Ceny ropy, dlouhodobě považované za barometr globální ekonomické stability, zažívají nečekaný pokles. Tento fenomén není jen otázkou čísel na burzách, ale odhaluje hlubší dynamiku světové ekonomiky, a technologický pokrok. Od Číny, která prochází ekonomickými a zdravotními výzvami, přes Evropu, kde se projevují dopady ruské invaze na Ukrajinu, až po , kde technologické inovace a politická rozhodnutí přetvářejí energetický sektor, je tento globální scénář fascinujícím průsečíkem rozmanitých sil. V následujících odstavcích se podíváme blíže na příčiny a důsledky tohoto trendu, který ovlivňuje nejen trhy s ropou, ale i každodenní životy lidí po celém světě.

Rozhodujícími faktory, které stojí za nedávným poklesem cen ropy, jsou kombinace globálních ekonomických a geopolitických událostí. Významným přispěvatelem k tomuto poklesu je snížení poptávky po ropě v důsledku ekonomických problémů ve světě, zejména v Číně a Evropě, stejně jako zvýšená produkce ropy ve Spojených státech.

První zdroj, Marketplace, uvádí, že pokles cen ropy je částečně výsledkem snížené světové poptávky, přičemž prochází “opravdu těžkým rokem” a Evropa je “na pokraji recese” od ruské invaze na Ukrajinu a následného narušení energetických dodávek. V USA se zároveň zvýšila produkce ropy, což také přispělo k poklesu cen​​.

Podle průzkumu Reuters mezi ekonomy a analytiky se očekává, že ceny ropy Brent v roce 2023 průměrně dosáhnou 89,37 dolaru za barel, což je o 4,6 % nižší než předchozí konsensus. Tento pokles je připisován zhoršujícím se globálním ekonomickým vyhlídkám a novým případům COVID-19 v Číně. Navzdory obavám z recese zůstává trh s ropou napjatý, s tím, že pozornost bude v prvním čtvrtletí soustředěna především na Čínu. V druhé polovině roku 2023 se očekává růst poptávky po ropě v důsledku uvolnění omezení souvisejících s COVID-19 v Číně a méně agresivního přístupu centrálních bank k úrokovým sazbám​​.

Americká Energetická Informační Administrativa (EIA) předpovídá, že ceny ropy Brent budou v roce 2023 průměrně 83 dolarů za barel a v roce 2024 78 dolarů za barel, což je pokles oproti 101 dolarům za barel v roce 2022. Hlavními faktory ovlivňujícími tuto prognózu jsou očekávaná produkce ropy, která překoná spotřebu, což povede k nárůstu zásob ropy. Kromě toho je dalším zdrojem nejistoty schopnost Ruska dodávat ropu na světové trhy, zejména v souvislosti s nadcházejícím zákazem dovozu ropných produktů z Ruska do . V USA se očekává rekordní produkce ropy v letech 2023 a 2024, přičemž OPEC je označován za druhý největší zdroj růstu produkce​​.

V souhrnu, pokles cen ropy je způsoben kombinací snížené poptávky, zejména z Číny a Evropy, a zvýšené produkce v USA, s geopolitickými faktory, jako jsou proti Rusku a očekávané změny v politice OPEC, které také hrají roli.

Související články