Sdílejte článek

Ve světě rychlé módy a neustálého konzumu se za zářivými výlohami a značkovými etiketami skrývá temná realita vykořisťování pracovní síly ve třetím světě. Tento článek se pokusí odhalit neetické pracovní podmínky, se kterými se setkávají pracovníci v zemích, jako je Bangladéš, Indonésie, Srí Lanka a Vietnam, a ukazuje, jak některé známé globální značky přispívají k tomuto problému.

Neviditelné Ruce, Které Nás Oblečou

V srdci bouřlivého světa módy a neustálého zápolení s trendy se skrývá temný příběh. Příběh značek jako Adidas, Aeropostale a ASOS, které se proslavily nejen svým stylovým oblečením, ale také svým spojením se sweatshopy a dětskou prací. Podle Panaprium Adidas, jako druhý největší výrobce sportovního oblečení na světě, byl dlouhou dobu známý pro využívání dětské práce ve svých zahraničních továrnách, aby udržel náklady na uzdě a maximalizoval zisky. Avšak, nově se Adidas vydal na cestu zlepšení transparentnosti svých dodavatelů a subdodavatelů, což je světlý paprsek naděje ve snaze zlepšit situaci v oblasti nucené práce​1​.

Aeropostale

Aeropostale, jedna z ikon amerického maloobchodu s ležérním oblečením a doplňky, se nechvalně proslavila využíváním sweatshopů při výrobě svých oděvních kousků a byla také středem skandálů spojených s dětskou prací. Jejich továrny, roztroušené po Asii a Střední Americe, ve zemích jako jsou Srí Lanka a Vietnam, jsou dějištěm práce malých rukou. I přes svá prohlášení o obraně lidských práv, Aeropostale paradoxně posílá děti pracovat na své bavlněné farmy v Uzbekistánu (Panaprium1).

ASOS

Podle Panaprium ASOS, britský online maloobchodník s módou a kosmetikou, otevírá dveře do světa, kde dětské ruce pracují ve svých továrnách v Turecku a kde výrobní linky ve skladech připomínají scény ze sweatshopů. ASOS sice provádí audity, aby řešila nucenou práci, ale jejich úsilí zatím není dostatečně komplexní. ASOS stále skrývá tváře svých přímých dodavatelů a dosahuje jen malého pokroku ve zajištění důstojné životní mzdy ve svých dodavatelských řetězcích​1​.

Disney

Kouzelný svět The Walt Disney Company, známý také jako Disney, americký multinacionální masmédiální a zábavní konglomerát, má i svou temnější stránku. Disneyho pohádkové produkty dostupné v obchodech jsou vyráběny ve sweatshopech s využitím dětské práce. Podle Panaprium Disney nejenže porušuje místní pracovní zákony, ale také utiskuje čínské pracovníky, nutí zaměstnance k třikrát většímu množství práce, než by měli, a vede je k zoufalství až k samotnému okraji života​1​.

Další Značky

Podle Impactful Ninja je řada dalších značek, jako jsou Victoria's Secret, GAP, Fashion Nova, Uniqlo, Forever 21, Nike, H&M a mnoho dalších, známá pro své neetické postupy, včetně vykořisťování pracovní síly a/nebo nucené práce​2​. Podle Giving Compass také některé luxusní značky, jako Gucci a Alexander McQueen, byly identifikovány jako značky, které nedostatečně řeší formy vykořisťování ve svých dodavatelských řetězcích​3​.

Tato situace ukazuje, že problém vykořisťování pracovní síly ve třetím světě je stále aktuální a rozšířený mezi mnoha globálními značkami. Je nezbytné, abychom jako spotřebitelé byli informováni a podporovali etické nákupy, abychom přispěli ke změně tohoto alarmujícího stavu.

Cena za Levnou Módu

V Thajsku, podle Al Jazeera, ve fabrice známé jako Kanlayanee, pracovalo 26 pracovníků na oděvech pro společnosti Disney, Starbucks, NBC Universal a Tesco za mzdou, která byla pod minimální. Tyto globální značky, jejichž kombinovaná tržní hodnota je 516 miliard dolarů, nedokázaly zajistit odškodnění ve výši 111 000 dolarů pro vykořisťované pracovníky, kteří vyráběli jejich oděvy4​.

Odpovědnost Značek a Volání po Změně

Problémy, jako je vykořisťování pracovníků a neetické pracovní podmínky, vyžadují okamžité řešení. Některé značky jako Adidas začínají být transparentnější ve vztahu ke svým dodavatelům, ale je zapotřebí mnohem více , aby se zlepšily pracovní podmínky pracovníků ve třetím světě.

Tento příběh nám ukazuje, že za nízkou cenou a vysokou módou, kterou tak ceníme, stojí realita vykořisťování a utrpení. Je na čase, abychom se zamysleli nad náklady rychlé módy nejen pro naše peněženky, ale i pro životy těch, kteří naše oblečení vyrábějí.

Zdroje:

  1. Panaprium – Fashion Brands That Still Use Sweatshops
  2. Impactful Ninja – Most Unethical Clothing Companies
  3. Giving Compass – The Labor Abuses of Fast Fashion and Luxury Brands
  4. Al Jazeera – Global Brands, Global Exploitation